Pielęgnacja małego dziecka to często dla początkującego rodzica stresujące zadanie. Noworodek jest tak mały i bezbronny, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wydają się na początku nie lada wyczynem. Rodzice muszą nauczyć się nie tylko kąpać i przewijać maluszka, ale i dbać o jego pazurki, oczy, uszy oraz nosek.

Trudna sztuka pielęgnacji małego dziecka to zadanie, którego rodzice muszą się szybko nauczyć. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że każdy zabieg stanie się prosty i przyjemny, zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Jak obcinać niemowlęciu paznokcie?
Paznokietki dziecka rosną niewiarygodnie szybko, dlatego należy je regularnie przycinać, aby maleństwo nie podrapało się po buzi lub ciałku. Zwykle „pazurki” u rąk trzeba przycinać dwa razy w tygodniu, a u nóg raz w tygodniu. Najlepiej jeśli na początku wykonuje się te zabiegi podczas snu malucha. Potem, gdy rodzice nabiorą wprawy ta sztuka nie wydaje się już tak trudna i można powtarzać zabiegi w porze czuwania dziecka.

Pielęgnacja oczu maluszka
Również oczy maluszka należy czyścić regularnie, najlepiej rano i wieczorem. Każde oczko należy przemywać nowym wacikiem, w kierunku od zewnątrz do wewnątrz.
U noworodków nie powinno się myć oczu wodą z kranu, do tego celu lepiej stosować sól fizjologiczną lub przegotowaną wodę. Jeśli oczy malucha często ropieją trzeba udać się do pediatry. Być może przyczyna leży w tym, że dziecko zatarło oczy brudnymi rączkami, albo mogło dojść do zatkania kanalików łzowych czy zakażenia bakteryjnego. Lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę i zleci właściwe postępowanie.

Oczyszczanie małego noska
Nosek maluszka również wymaga odpowiedniej higieny. Nos służy przecież nie tylko do oddychania, ale także pomaga filtrować powietrze oraz regulować temperaturę ciała. U małych dzieci często pojawia się sapka, która uniemożliwia maluchowi swobodne oddychanie. Dlatego oprócz nawilżania powietrza, częstego wietrzenia pokoju oraz codziennych spacerów, należy regularnie czyścić nosek np. roztworem soli morskiej. Oczyszczony nos daje dziecku poczucie komfortu, umożliwia mu spokojne ssanie i zapewnia zdrowy sen.

Czyszczenie uszu niemowlaka i małego dziecka
Wyjątkową uwagę należy także poświęcić uszom małego człowieka. Podczas kąpieli należy zawsze oczyszczać małżowinę myjąc ją delikatnie wodą, a następnie dokładnie osuszać ręcznikiem czy pieluszką tetrową. Należy pamiętać, aby nigdy nie czyścić uszu malucha patyczkami higienicznymi, nawet jeśli z przewodu słuchowego wydostaje się nadmierna ilość woskowiny. W tym celu należy zastosować odpowiedni preparat np. dostępny w aptekach Vaxol. Ponieważ częstym problemem u małych dzieci jest również zalewanie się uszu podczas kąpieli, produkt Vaxol spełni dodatkową funkcję i zabezpieczy uszy malucha przed wilgocią. W przypadku wyboru odpowiedniego preparatu dla maluszków należy przede wszystkim sięgać po preparaty skuteczne, sprawdzone i bezpieczne. Takim produktem jest Vaxol który jako jedyny produkt do higieny uszu rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych. Wyłącznym składnikiem tego preparatu jest oliwa z oliwek przygotowana ściśle według standardów farmaceutycznych. Produkt posiada specjalną pompkę, dzięki której zawartość jest delikatnie i równomiernie rozpylana oraz końcówkę wyprofilowaną tak, aby uniemożliwiała zbyt głębokie wprowadzenie do ucha. Preparat można wygodnie stosować nawet w pozycji leżącej, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku pielęgnacji noworodków i niemowląt. Po zastosowaniu produktu uszu nie trzeba dodatkowo przepłukać, co stanowi wygodę. Stosowanie preparatu raz w tygodniu zapobiega powstawaniu korków woskowinowych, które powodują swędzenie, a nawet ból i tymczasowa utratę słuchu oraz wspomaga proces naturalnego oczyszczania zewnętrznego przewodu słuchowego.

Właściwa pielęgnacja maluszka ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jego komfortu i dobrego samopoczucia ale i właściwego rozwoju psychofizycznego.