jak przeciwdziałać infekcjiKiedy profilaktyka stanie się niewystarczająca i dopadnie nas infekcja, do wyboru mamy szereg preparatów wspomagających nas w trakcie choroby.

Są to przede wszystkim preparaty złożone na bazie paracetamolu – leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, z dodatkiem składników na katar oraz często kaszel (np.: Theraflu ExtraGrip, Vicks SymptoMed, Gripex).

Kompleksowe preparaty są wygodne, jednakże niepolecane osobom mającym problem z nadciśnieniem tętniczym. Ci pacjenci powinni wybrać czysty paracetamol lub ewentualnie ibuprofen (np.: Ibuprom, Ibum) i środki na katar do stosowania miejscowego (np.: Otrivin, Nasivin).

Bardzo popularnym lekiem jest aspiryna. Posiada ona działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (np.: Aspirin, Aspirin C, Polopiryna). Można wybrać postać musującą lub do połykania, z dodatkiem witaminy c lub innych składników, np. na katar. Jeżeli jednak zażywamy leki przeciwagregacyjne, przeciwcukrzycowe lub mamy problem z wrażliwym żołądkiem – ten lek jest nie dla nas. Wówczas należy wybrać coś na bazie paracetamolu.

 

ABC Przeziębienia cz.6 - Sposoby na katar »

« ABC Przeziębienia cz.4 - Farmakologiczne środki zapobiegające infekcji