Każdy marzy o wspaniałym, udanym urlopie. Niestety migrena, ból brzucha czy pęcherz na stopie potrafią uprzykrzyć nawet najbardziej wymarzone wakacje. Z tego względu warto się odpowiednio przygotować do wyjazdu i zadbać o to, by zabrać ze sobą najpotrzebniejsze leki czy środki opatrunkowe. Co powinno się znaleźć w każdej wakacyjnej apteczce?

Pierwsza pomoc w bólu i gorączce – mogą być to leki np. z paracetamolem lub ibuprofenem (który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne). Lepiej zabrać preparat w tabletkach (lub syropie jeśli podróżujemy z dziećmi), gdyż czopki w wysokich temperaturach mogą się stopić i byłyby całkowicie nieprzydatne.

Pierwsza pomoc w bólu gardła – mogą być to tabletki do ssania lub aerozol.

Pierwsza pomoc w ranach i otarciach – warto zadbać o dopasowany do potrzeb zestaw plastrów opatrunkowych oraz środek dezynfekcyjny. Może być to woda utleniona, choć środki odkażające w aerozolu są bardziej poręczne. Warto pamiętać także o plastrach na pęcherze i otarcia.

Pierwsza pomoc w problemach żołądkowych – w bólach brzucha pomocne będą leki rozkurczowe. Przed każdym urlopem warto zadbać także o środki pomocne w biegunce, np. węgiel aktywowany, probiotyki przywracające naturalną florę jelitową, leki przeciwbiegunkowe oraz elektrolity. Elektrolity pomocne będą nie tylko w zapobieganiu odwodnienia podczas wymiotów czy biegunki. Można sięgnąć po nie również w upalne dni, gdy nie wypiliśmy wystarczającej ilości płynów.

Pierwsza pomoc w chorobie lokomocyjnej – długa podróż może być bardzo nieprzyjemna, gdy towarzyszą jej nudności czy wymioty. Aby uniknąć tych dolegliwości warto pamiętać o spakowaniu np. Aviomarinu lub środków na bazie imbiru jeśli szukamy naturalnej pomocy w chorobie lokomocyjnej.

Pierwsza pomoc w ukąszeniach owadów – komary są równie dokuczliwe w domu jak i na urlopie, dlatego warto mieć pod ręką dobry środek odstraszający komary. Jeśli owady już nas „pogryzły” przyda się żel łagodzący po ukąszeniach, np. Fenistil bądź Entil.

Pierwsza pomoc w zakażeniach dróg moczowych – częste kąpiele w basenie mogą sprzyjać zakażeniom dróg moczowych. Szczególnie narażone na nie są kobiety. W takich sytuacjach pomocne będą leki z furaginą lub ziołowe środki moczopędne (np. Urosept).

Pierwsza pomoc w poparzeniach słonecznych – przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego na każdy urlop należy zabrać odpowiednie kosmetyki z filtrami UV. Dzięki temu kąpiele słoneczne będą bezpieczne i unikniemy nieprzyjemnych poparzeń. Jeśli jednak skóra ulegnie poparzeniom słonecznym ulgę przyniosą pianki bądź kosmetyki z D-pantenolem.

Jadąc na urlop starajmy się pamiętać o skompletowaniu dostosowanej do naszych potrzeb apteczki. Pamiętajmy jednak, by każdą poważniejszą dolegliwość skonsultować z lekarzem. Przed wyjazdem warto zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca naszego pobytu możemy skorzystać z pomocy medycznej.