wybór ciśnieniomierzaRozpatrując dobór ciśnieniomierza warto sobie zdawać sprawę z podstawowych cech tych urządzeń.

Rodzaje ciśnieniomierzy:

 • Rtęciowy – uznawany za najbardziej dokładny, często używany przez lekarzy, jednak ze względu na dyrektywy UE ograniczające użycie rtęci, ich zastosowanie dozwolone jest jedynie w jednostkach ochrony zdrowia.
 • Aneroidowy (sprężynowy, rtęciowy) – mniej dokładny niż rtęciowy, wymaga kalibracji co 12-24 miesięcy, bardzo często stosowany przez lekarzy.
 • Automatyczny nadgarstkowy – uznawany za najmniej dokładny, dlatego zalecany jest raczej do stosowania w celach profilaktycznych. Osoby z nadciśnieniem, ze względu na wygodę w obsłudze, mogą go stosować np. w podróży.
 • Automatyczny naramienny – zdecydowanie bardziej dokładny niż ciśnieniomierz nadgarstkowy. Bardzo prosty w obsłudze.
 • Półautomatyczny naramienny – różni się od automatycznego tym, że pacjent sam musi napompować mankiet do odpowiedniej wartości (często sygnalizowanej przez aparat) przy użyciu ręcznej pompki. W aparacie w pełni zautomatyzowanym wystarczy nacisnąć przycisk i urządzenie samo napełnia mankiet powietrzem.

Dokonując wyboru sprzętu do pomiaru ciśnienia należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów, m.in.:

 • czy pacjent ma już stwierdzone nadciśnienie, czy raczej zakup ciśnieniomierza związany jest z chęcią prowadzenia profilaktycznych pomiarów u osób zdrowych (profilaktycznie można używać aparatu nadgarstkowego, u osób z nadciśnieniem lepszym wyborem jest ciśnieniomierz naramienny);
 • czy pacjent cierpi na arytmię (najnowocześniejsze ciśnieniomierze posiadają funkcję detekcji zaburzeń rytmu serca);
 • rozmiar mankietu - w ciśnieniomierzach naramiennych należy go dostosować do obwodu ramienia - standardowe mankiety mogą być używane przez osoby, których obwód ramienia mieści się w granicach 22-32cm (na rynku są dostępne mankiety do 46 cm obwodu);

Nowoczesne ciśnieniomierze mogą posiadać dodatkowe funkcje, np.:

 • pamięć wyników pomiarów,
 • pomiar tętna,
 • klasyfikację pomiarów (aparat informuje czy zmierzone ciśnienie jest prawidłowe czy może oznacza łagodne bądź umiarkowane nadciśnienie),
 • sygnalizację błędu pomiaru.

Prowadzenie pomiarów:

Dokonując pomiaru ciśnienia warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie powzwoli na uzyskane prawidłowych, wiarygodnych wyników.

 1. Przed pomiarem należy być wypoczętym i mieć normalną temperaturę ciała. Pomiaru nie dokonujemy także tuż po dużym wysiłku oraz kiedy jesteśmy zgrzani lub zmarznięci.
 2. Przed pomiarem nie należy pić alkoholu lub palić papierosów. Pamiętajmy też, że kawa lub mocna herbata również mogą zafałszować wyniki.
 3. Pomiaru najlepiej dokonywać co najmniej po 1h od spożycia posiłku, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
 4. Podczas pomiaru zadbajmy o poprawną pozycję - siedząca, z ręką opartą o stół tak, aby założony mankiet znajdował się na wysokości serca (zasada ta dotyczy zarówno aparatu naramiennego jak i nadgarstkowego).
 5. Ciśnienie należy mierzyć na lewym, gołym przedramieniu (lub lewym nadgarstku). Powyżej mankietu nie powinno być uciskającej odzieży.
 6. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się 1,5 cm od dłoni, a w przypadku ciśnieniomierza naramiennego w odległości 1,5 cm od łokcia. Dłoń powinna być zawsze skierowana do góry.
 7. Przed założeniem mankietu na ramię należy ucisnąć tętnicę ręki dwoma palcami w odległości 2,5 cm od łokcia, aby sprawdzić, w którym miejscu tętno jest najmocniejsze.
 8. Przewód doprowadzający powietrze do mankietu powinien znajdować się po wewnętrznej stronie ręki.
 9. Podczas pomiaru nie należy rozmawiać ani się poruszać.
 10. Przed wykonaniem kolejnego pomiaru należy odczekać co najmniej 15 minut.

Przejdź do oferty: ciśnieniomierze »