Newsletter

 Dopisz się do newslettera:

Nos jako naturalny filtr powietrza - zadania, problemy i higiena

2017-03-10

Ludzki nos to skomplikowana struktura anatomiczna. Od zewnątrz zdobi lub szpeci, ale najważniejsze są jego funkcje związane z układem oddechowym.

Kiedy prawidłowo oddychamy, tzn. przez nos, wówczas do układu oddechowego dostaje się powietrze ogrzane, nawilżone oraz oczyszczone z kurzu i innych drobin. Zaburzone oddychanie przez nos wymusza oddychanie przez usta, co powoduje, ze do układu oddechowego dostaje się powietrze zimne, suche i zanieczyszczone. Śluzówki gardła wysychają i łatwiej ulegają infekcjom. Poza tym oddychanie przez nos daje nam możliwość odczuwania i rozróżniania zapachów.

Nos od wewnątrz nie jest pustą jamą. Pośrodku przegroda nosowa dzieli nos na dwie części. Po bokach w obydwu jamach nosowych znajdują się małżowiny nosowe, w obrębie których do nosa uchodzą różne przewody, łącząc nos z okiem, uchem i zatokami. Jeśli więc wyobrazimy sobie nos zatkany wydzieliną w przebiegu kataru, lub śluzówkę nosa obrzękniętą w wyniku nieżytu alergicznego nosa wiemy, dlaczego wówczas łzawią oczy, zatykają się uszy i może dojść do zapalenia zatok.

Katar jest chorobą zakaźną i przenosi się drogą kropelkową, podczas kontaktów z osobami zakatarzonymi. Do przeniesienia zakażenia dochodzi w trakcie rozmowy, podawania ręki lub po prostu przebywania w tym samym pomieszczeniu. Stąd tak ważne jest mycie rąk po kontakcie z nosem (kichanie, wycieranie nosa).

Katar utrzymuje się zazwyczaj do tygodnia. Najczęściej przebiega łagodnie, ale dla niektórych bywa groźny, np. dla noworodków oraz małych dzieci. U starszych dzieci i dorosłych katar nieleczony też może być przyczyną poważniejszych komplikacji zdrowotnych: przejść w stan przewlekły, objąć zatoki przynosowe, uszy lub spowodować poważniejsze powikłania, w postaci zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Bardzo ważnym, niezależnie od przyczyny zalegania wydzieliny w nosie, jest odpowiednie jego czyszczenie, które stanowi wstęp do dalszych działań. Problem ten jest szczególnie ważny u dzieci, które same nie potrafią samodzielnie usunąć wydzieliny z nosa.
Nauka odpowiedniego wydmuchiwania wydzieliny z nosa musi odbywać się od najmłodszych lat. Dziecko musi wiedzieć, ze nie wolno wydmuchiwać dwóch przewodów nosowych jednocześnie. Najpierw dmuchamy jedną stronę, następnie drugą. Jeśli dziecko nie radzi sobie samo z wydmuchiwaniem wydzieliny z nosa, można zastosować aspiratory wydzieliny. Bardzo efektywne i bezpieczne są aspiratory podłączane do odkurzacza. Są jak najbardziej bezpieczne dla dziecka, pod warunkiem że nasza pociecha nie boi się hałasu. Pamiętajmy też, że używając takich aspiratorów bardzo skutecznie usuwamy wydzielinę z nosa, a dodatkowo rodzice nie zarażają się od dziecka Jeśli wydzielina w nosie jest bardzo gęsta, przed zastosowaniem Nosko można ją rozrzedzić stosując preparaty rozrzedzające (np. Nisita. Pamiętajmy, ze katar źle leczony, lub przewlekły może doprowadzić do ścieńczenia błony śluzowej nosa i krwawień z nosa.

Prawidłowa, całoroczna higiena nosa pozwala utrzymać nasz fizjologiczny filtr powietrza w dobrym stanie. Ważne jest prawidłowe nawilżanie błony śluzowej nosa w okresie, kiedy przebywamy w suchym, gorącym otoczeniu (preparat Nisita maść pozwala na dłuższe nawilżenie). Pamiętajmy o „czyszczeniu” nosa, kiedy odbieramy dziecko z przedszkola czy żłobka. Tak jak myjemy dziecku ręce i twarz, umyjmy też wnętrze nosa czyszcząc go roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jest to element profilaktyki nawracających infekcji górnych dróg oddechowych u naszych pociech.

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

 

Nosko Aspirator do nosa, 1 szt.

Nosko Aspirator do nosa, 1 szt.

Nosko w sposób delikatny usuwa wydzielinę z nosa dziecka, z wykorzystaniem domowego odkurzacza.

więcej...

 

 

 

 

 

 

 

 

Nisita, maść do nosa, 10 g

Nisita, maść do nosa, 10 g

Maść do nosa na suchą błonę śluzową nosa. Dla dorosłych, dzieci i niemowląt.

więcej...

 

 

 

Nisita, spray do nosa, 20 ml

Nisita, spray do nosa, 20 ml

Nisita spray do nosa

więcej...

 

 

 

 

 

 

 

 

Oparzenia słoneczne

2014-07-09

zaczerwieniona od słońca skóraOparzenia słoneczne to uszkodzenia skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Charakteryzują się zaczerwienieniem, ciepłotą skóry, swędzeniem, pieczeniem, wysypką, dreszczami. W cięższych przypadkach pojawiają się obrzęki i bąble, gorączka i ogólne osłabienie...

DotPay bezpieczne płatności online

© 2011-2018 by Apteka Internetowa Lekosfera | wykonanie red agencja interaktywna, wrocław