ochrona przeciwsłonecznaDo powierzchni naszej planety wraz z promieniowanem słonecznym docierają różne rodzaje fal, a wśród nich m.in.:

  • promieniowanie widzialne
  • promieniowanie podczerwone
  • promieniowanie ultrafioletowe (UVA, UVB, UVC)

Długość fali informuje nas m.in. o tym, jak głęboko może wniknąć w naszą skórę dane promieniowanie.

Promieniowanie podczerwone wnika do skóry bardzo głęboko (na tyle głęboko, że jest np. wykorzystane w medycynie do leczenia w bólach reumatycznych).

Dla naszego organizmu najbardziej niebezpieczne są te rodzaje fal, które niosą największe porcje energii, czyli UVC, jednak ta część promieniowania jest pochłaniana przez warstwę ozonową i do powierzchni Ziemi nie dociera.

UVA wnika do skóry właściwej, czyli do głębokiej warstwy skóry, gdzie uszkadza białka (między innymi kolagen i elastynę), co przyczynia się do starzenia skóry. Efektów działania UVA możemy się spodziewać dopiero po pewnym czasie, ale prędzej czy później na skórze pozostawionej bez odpowiedniego zabezpieczenia pojawią się zmarszczki. Działanie UVA może się także ujawnić w postaci tzw. alergii na słońce.

UVB – jego działanie nie jest tak zdradliwe, jak UVA. Dociera do powierzchniowej warstwy skóry  - naskórka. Na efekty jego działania nie trzeba długo czekać. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, po krótkiej ekspozycji na słońcu, na skórze pojawi się rumień, zaczerwienienie, a wreszcie oparzenia słoneczne. UVB odpowiada też za pojawienie się opalenizny, ponieważ pobudza powstawanie melaniny, czyli barwnika znajdującego się w komórkach naszej skóry.

Zarówno UVA jak i UVB uszkadzają strukturę DNA, a to przyczynia się do powstawania nowotworów skóry.

Metody ochrony czyli jak chronić skórę przed słońcem

Skóra jest największym i jednocześnie najbardziej wystawionym na wpływ czynników zewnętrznych narządem naszego ciała. Pamiętajmy zatem, aby ją odpowiednio chronić.

Do ochrony przed promieniowaniem słonecznym używajmy filtrów:

Filtry mineralne (fizyczne) – związki nieorganiczne takie jak tlenek tytanu, tlenek cynku, czy tlenek żelaza. Ich mechanizm działania sprowadza się do odbijania promieniowania w całym jego zakresie. Można powiedzieć że tworzą one na powierzchni skóry szczelny ekran. Są zalecane szczególnie dla osób ze skórą nadwrażliwą, ponieważ filtry te nie mają żadnych domieszek chemicznych. Są ulokowane tylko na powierzchni skóry, zatem nie wnikają do głębszych jej warstw i dzięki temu nie powodują reakcji nadwrażliwości. Z tych samych względów są rekomendowane dla niemowląt i dzieci.

Filtry organiczne (chemiczne) – związki chemiczne o budowie pierścieniowej. Ich działanie polega na pochłanianiu konkretnego promieniowania UV. Mogą zatem dawać ochronę przed promieniem UVB lub przed UVA, choć są także i takie, które chronią jednocześnie przed obydwoma. Warto zwrócić uwagę, przed jakim rodzajem promieniowania UV chroni dany krem - producent powinien podać taką informację na opakowaniu.

Fototypy skóry, czyli czego używać do ochrony

  • Skóra bardzo jasna; włosy: jasny bląd lub rude; typ opalenizny: skóra się nie opala, staje się czerwona po krótkiej ekspozycji na słońce - stosuj krem SPF 50+ i unikaj słońca.
  • Skóra jasna; włosy: wszystkie odcienie blondu, typ opalenizny; skóra opala się bardzo powoli, jest skłonna do poparzeń - stosuj krem z SPF 50+ i z kąpieli słonecznych korzystaj ostrożnie.
  • Skóra jasnobrązowa; włosy: brązowe; typ opalenizny: skóra opala się na jasnobrązowo - stosuj krem SPF 50+ na początku sezonu, a gdy skóra się już trochę opali SPF 30.
  • Skóra śniada; włosy: ciemny brąz i czarne, typ opalenizny: Skóra bardzo szybko się opala nie ulegając poparzeniom - możesz wybrać krem z filtrem SPF 30.

W każdym przypadku warto używać kosmetyków po opalaniu, do regeneracji skóry po ekspozycji słonecznej. Dzięki nim skóra będzie odpowiednio nawilżona, a opalenizna trwalsza.