skuteczne odchudzanieO zagrożeniach związanych z nadwagą nie trzeba nikogo uświadamiać – nadciśnienie, miażdżyca, zawał, udar, cukrzyca… Choroby te niosą za sobą potrzebę długotrwałej, uciążliwej i kosztownej terapii. W przypadku wystąpienia tych chorób jak i podwyższonego ryzyka ich wystąpienia, utrzymanie odpowiedniej wagi jest elementem koniecznym. Dzięki naszym staraniom sami możemy nawet cofnąć chorobę. Nie zapominajmy też o aspekcie dobrej samooceny i akceptacji swojego ciała.

Czy mam nadwagę?

Jak możemy ocenić czy mamy problem czy też nie?

Jest wiele parametrów które możemy sami wyliczyć sobie w domu i które mogą wiele powiedzieć nam o naszym ciele. Najważniejszym a zarazem najpopularniejszym parametrem jest Wskaźnik Masy Ciała – BMI.

BMI = masa/(wzrost)2

Masę podajemy w kilogramach, wzrost w metrach (nie centymetrach).

Interpretacja wyników:

< 18,5 - niedowaga
18,5–24,99 – wartość prawidłowa
≥ 25,0 – nadwaga

Jeśli wartość BMI jest większa od 25 określ typ swojej nadwagi. Są 2 typy otyłości: brzuszna oraz pośladkowo-udowa. Aby to sprawdzić podziel swój obwód w talii przez obwód w biodrach:

WHR = Obwód pasa/ obwód bioder

O otyłości brzusznej świadczą wartości wskaźnika WHR:

- dla mężczyzn: równe lub wyższe 1,0 (lub obwodu talii powyżej 102 cm)
- dla kobiet: równe lub wyższe 0,85 (lub obwodu talii powyżej 88cm)


To otyłość brzuszna jest najgroźniejsza dla naszego zdrowia. Właśnie ten typ zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Jak sobie pomóc?

Jeśli uświadomisz sobie istnienie problemu zacznij działać!

Najpierw zadaj sobie pytanie - co jest jego przyczyną? Może to stres, problemy?

Postaraj się wyeliminować te szkodliwe czynniki. Jeśli nie dbasz o siebie - napraw to!

Pamiętaj aby podejść do sprawy racjonalnie i z rozsądkiem. Często po pierwszej euforii, zaawansowanej diecie i intensywnym wysiłku szybko rezygnujemy i wracamy do wcześniejszego stanu popadając w zniechęcenie.

Trzeba sobie uświadomić że nie ma magicznych metod żeby schudnąć 10 kg w 2 tygodnie. Aby zdrowo schudnąć potrzeba czasu. Oto wskazówki jak osiągnąć sukces:

Prawidłowe odżywianie

Podstawą sukcesu jest zdrowa dieta. Zróżnicowane i urozmaicone posiłki w perspektywie dadzą znacznie lepsze rezultaty niż magiczne diety i głodówki. Często stosując złe metody pozbawiamy nasz organizm wielu niezbędnych składników odżywczych, czasem nawet go wyniszczając. Oto uniwersalne zasady zdrowego żywienia:

- Spożywaj co najmniej 3 posiłki umiarkowanej wielkości – w tym koniecznie śniadanie. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ spożywając więcej mniejszych posiłków nasz organizm odkłada na potem zdecydowanie mniej.
- W każdym posiłku stosuj przetwory zbożowe, takie jak: pieczywo ciemne, płatki, kasze, makaron lub ziemniaki.
- Dodaj owoce i warzywa do każdego posiłku, a także między posiłkami.
- Pij co najmniej 2 pełne szklanki mleka lub tyle samo kefiru i jogurtu naturalnego.
- Wybierz jedną z porcji: ryby, drobiu, grochu, fasoli lub mięsa (mięso z umiarem).
- Spożywaj jedną łyżkę stołową oleju lub oliwy, Ogranicz ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
- Wypijaj nie mniej niż 1 litr wody mineralnej oraz naturalnych soków warzywnych i owocowych dziennie.
- Staraj się unikać nadmiaru soli, cukru i alkoholu.

Jeśli chcemy schudnąć, należy dostarczać mniej kalorii niż wskazuje norma. Normy dla każdego z nas są inne i zależą od naszej aktywności fizycznej, trybu życia, metabolizmu i wielu czynników. Ogólne jednak normą przykładową jest: dla kobiety 31-50 lat o wadze 60 kg: 2200-3000 kalorii, dla mężczyzny 31-50 lat o masie 70 kg: 2300-3200 kalorii.

Można ustalić indywidualne normy wypełniając specjalne ankiety, bądź podczas konsultacji z dietetykiem aby ustalić indywidualną dietę dostosowaną do naszych potrzeb.

Okresowe głodówki również mogą być pomocne. Nie mówimy tutaj o ciągłym głodzeniu się, lecz 1 dzień typowo postny na tydzień bądź dwa, powinien zmusić organizm do zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej oraz wydalania zalegających toksyn.

Aktywność fizyczna

Nie należy zapominać o wysiłku fizycznym. Ruch pozytywnie wpływa na nasze ciało, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwory, polepsza samopoczucie i ułatwia utrzymanie zdrowej sylwetki. Aktywność fizyczna jest wskazana ponieważ szybciej chudniemy niż przy stosowaniu samej diety, oraz zmniejszamy ryzyko efektu jojo.

Zgodnie z obowiązującą wiedzą uważa się, iż najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka.

Odpowiednia suplementacja

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów wspomagających odchudzanie. Łatwo się w nich pogubić. Oto opis działania ich głównych składników:

Błonnik pokarmowy
Błonnik pokarmowy należy do węglowodanów złożonych i nie ulega trawieniu. Coraz więcej mówi się o pozytywnej jego roli w procesie odchudzania. Błonnik zwiększa swoją objętość w żołądku i „sztucznie” go wypełnia zmniejszając apetyt. Najważniejszym jego działaniem jest jednak zmniejszenie wchłaniania tłuszczów i cukrów. Co ważne reguluje metabolizm węglowodanów i wydzielanie insuliny. Zmniejsza to chęć podjadania między posiłkami i zmniejsza ryzyko efektu jojo. Dodatkowo zwiększa wydalanie cholesterolu, pobudza pracę jelit i pozytywnie wpływa na naszą florę bakteryjną. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi 20-40 g na dzień. Bogatym jego źródłem są: pełnoziarniste pieczywo, otręby, warzywa, takie jak kalafior, kapusta pekińska, szpinak, pomidory, nasiona i orzechy. Ciężko obecnie zapewnić odpowiednią ilość błonnika w diecie. Można błonnik również suplementować. Są dostępne preparaty w postaci sypanej oraz tabletek. Stosowanie na 30 min przed posiłkiem powinno dać dobre rezultaty. Pamiętaj aby popić błonnik dużą ilością wody. Błonnik zmniejsza jednocześnie wchłanianie wielu substancji w tym leków. Jeśli zażywasz jakieś lekarstwa zachowaj odstęp ok. 1 godziny od przyjęcia błonnika, aby leczenie było skuteczne.

Preparaty z błonnikiem:
Błonnik Walmark tabletki, 100 szt
CALORICONTROL, kapsułki, 180 szt
Fibraxine, saszetki, 15 szt
Normolax Regular, proszek, 100g
Xenna błonnik 110g

L-karnityna
Aby zwiększyć skuteczność wysiłku fizycznego warto stosować preparaty zawierające L-karnitynę. Stosując ją przed wysiłkiem organizm szybciej zaczyna wykorzystywać energię zgromadzoną w naszej tkance tłuszczowej. Działanie to jest udowodnione klinicznie. L-karnityna zawarta jest w wielu preparatach na odchudzanie, a w zaleceniu producenta jest zażywanie jej po posiłku. Preparat taki może naprawdę przynieść świetne rezultaty, ale wyłącznie w połączeniu z wysiłkiem fizycznym - pamiętaj o tym. Zalecana dawka przed wysiłkiem fizycznym to 1000 mg (1 g).

Preparaty z L-karnityną:
Olimp CLA z zieloną herbatą plus L-karnityna, kapsułki, 60 szt
Olimp L-Karnityna Plus, tabletki, 80 szt

Chrom
Chrom organiczny odgrywa ważną rolę w metabolizmie glukozy (pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi). Zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Współdziała z tym hormonem w syntezie białek. Zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju miażdżycy, ponieważ obniża stężenie całkowitego cholesterolu i jego frakcji LDL (tzw. zły cholesterol), a zwiększa ilość HDL (tzw. dobry cholesterol). Warto zwrócić uwagę czy jest on zawarty w suplemencie, który chcemy zakupić.

Preparaty zawierające chrom:
Chrom, tabletki, 200 mcg, 100 szt
Linea 40+, tabletki, 60 szt
Topinulin Aktiv, tabletki, 50 szt

Ekstrakt z zielonej herbaty i kawy
Ekstrakty te działają oczyszczająco na nasz organizm. Często staramy się jak możemy: stosujemy dietę, uprawiamy sport ale nasze rezultaty nie są zadowalające. Może to być wina różnorodnych toksyn, które nagromadziły się w naszym ciele i przeszkadzają w osiągnięciu idealnej sylwetki. Bardzo dobre działanie odtruwające ma zielona herbata i jej ekstrakty, ananas oraz dieta bogata w warzywa i owoce. Działanie odtruwające ma również opisywany wyżej błonnik. Zielona herbata i kawa ma również pozytywne działanie przeciwutleniające / antyrodnikowe.

Preparaty z zieloną herbatą, zieloną kawą:
Olimp CLA z zieloną herbatą plus L-karnityna, kapsułki, 60 szt
MyVita Zielona Kawa ekstrakt 1000mg, kapsułki, 60 szt
Zielona Kawa Premium kapsułki, 30 szt
Bio-C.L.A. z zieloną herbatą, kapsułki, 90 szt
LINEA control, 60 tabletek

Preparaty regulujące metabolizm
Często określane jako „spalacze tłuszczów”. Zadaniem takich preparatów jest zwiększenie metabolizmu i przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Preparaty takie zawierają często ekstrakty z owoców cytrusowych, kofeinę, l-karnitynę oraz inne składniki. Są kompleksowe i skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, aby uważać na tego typu produkty, gdy źródło ich pochodzenia jest nieznane. Często takie preparaty zawierają wyłącznie duże dawki kofeiny, która przedawkowana może fatalnie wpłynąć na nasze serce i samopoczucie. Zwróć na to uwagę.

Preparaty regulujące metabolizm:
Asystor Slim, tabletki, 60 szt
Asystor Slim + Cellu, tabletki, 30szt + 30szt
Linea detox, tabletki, 60 szt
Therm Line 40+, tabletki powlekane, 60 szt
Therm Line Fast, 60 tabletek
Therm Line man, tabletki powlekane, 60 szt

Senes
Często gdy chcemy schudnąć, sięgamy po preparaty senesu – tabletki i herbatki. Preparaty te mają działanie przeczyszczające. Nie należy traktować ich w kategorii preparatów odchudzających. Okresowe zastosowanie w razie problemu jak najbardziej nie jest szkodliwe. Rzadko wspomina się o uzależniającym działaniu senesu. Stosowanie ciągłe sprawia, że po pewnym czasie będziemy musieli je brać aby się wypróżnić. Zachowajmy rozwagę!

Preparaty zawierające senes:
Figura 1 z senesem, saszetki, 20 szt

Suplementacja w czasie diety
Jeśli decydujemy się na jakąś konkretną dietę np. wegetariańską, często nie spożywamy wystarczającej ilości ważnych składników odżywczych. Istotna jest wtedy odpowiednia suplementacja, aby sobie nie zaszkodzić. Najpowszechniejszym przykładem jest przyjmowanie preparatów żelaza przez wegetarian.

Preparaty z zawartością żelaza